(Po)etika (pri)povijesti: Roman "Skretnice" Jasmine Musabegović
DOI:
https://doi.org/10.46584/lm.v34i2.1048Keywords:
historiografija, etika, literatura, ženski roman, poetika, kulturni horizont, tradicijaAbstract
Umjetnost ima vlastitu realnost čija istina, u svoj svojoj rafiniranosti, nije empirijsko traganje za vanjskim istinama u smislu njihove apsolutne podudarnosti sa realnošću zbivanja.
Može se odnositi na literaturu i historiju, dovodeći u pitanje razloge zbog kojih uspostavljamo razliku među ovim diskursima. Historiografska je metafikcija nastala kao posljedica modificiranog odnosa literature i historije koji je iniciran suvremenom debatom o nepovjerenju u zvanične verzije prezentacije povijesti. Književnoteorijsko interesiranje za povijest inicirano je pretpostavkom da se i povijest temelji na pripovijedanju, što bi učinilo opravdanim postaviti pitanje o vjerodostojnosti historiografije.
Rodno literarno zalaženje u historijska zbivanja svjedoči literatura, potvrđujući kako ih (gino/andro)tekst različito perspektivira. Ni jedan tekst/glas ne može izbjeći politizaciji i ideologizaciji svoga govora, i jedan i drugi reflektiraju temeljne društvene dihotomije svoga povijesnog konteksta.
Kada govorimo o bosanskohercegovačkom ženskom romanu, ženski glas se spočetka pronalazi u bliskosti autobiografije i romana, a prepoznajemo ga na tragu i jednovremeno u odstupanju u odnosu na naslijeđenu književnu matricu. Fabula pojedinih segmenata razvija povijest hercegovačke begovske porodice i njezinih ženskih protagonista, gde se mogu sporadično prepoznati elementi osobne biografije. Možemo primijetiti da je specifičnost ovog opusa upravo u realiziranju kriptografskog ženskog pisma, koje istovremeno sakriva (tabuizira) i otkriva (problematizira), koje je tradicionalno-realističko i eksperimentalno-konstruktivističko.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Copyright (c) 2024 Fahrija NIŠIĆ-LESKOVCI, Anita CUCOVIĆ
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.